Kazık mantık soruları [I]

Gönderen : admin ~ 1 Mart 2004. Oyunsal.

Sordum soruyu soktum boruyu bil soruyu
süper sorulardır kıymetini bilelim

1. Kral, idama mahkum bir adama bir tavuk vermiş ve ‘Sen bu tavuğu nasıl öldürürsen, biz de seni öyle öldüreceğiz’ demiş. Adam kurtulmak için tavuğu nasıl öldürebilir?

2. Kral, idama mahkum bir adama iki tane kağıt tutmuş ve "Bu kağıtlardan birine HAYAT, diğerinde ÖLÜM yazıyor. HAYAT yazılı kağıdı çekersen kurtulursun, ÖLÜM yazılı kağıdı çekersen asılırsın" demiş. Fakat kral kağıtların ikisine de ÖLÜM yazdırmış. Mahkum da bunu öğrenmiş. Acaba mahkum nasıl kurtulabilir ?

3. Kral, idama mahkum bir adama "Ölmeden önce son bir cümle söylemene izin vereceğim. Bu cümlen doğru çıkarsa başın kesilecek, yanlış çıkarsa asılacaksın" demiş. Adam kurtulmak için ne söyleyebilir?

4. Bir ev kiralayacaksınız. Ev sahibi sizden iki ödeme planından birini tercih etmenizi istiyor. 1. Tercih: Yıllık kira 40 altın ve kira her yıl 8 altın artacak. 2. Tercih: Yıllık kira 40 altın ve kira her 6 ayda 2 altın artacak. Ödemeler, 6 ayda bir yapılacağına göre hangi tercih daha ekonomiktir?

5. Adamın biri bakkala gitmiş, 100 bin lira vermiş ve bir sigara istemiş (sigara 50 bin lira). Bakkal, kasada bozuk para olmadığı için yandaki manavdan iki 50 binlik alıp gelmiş. 50 bin liranın birini müşteriye vermiş, diğerini de kasaya koymuş. Müşteriye bir de sigara verip göndermiş (Her şey normal). Biraz sonra manav bakkala gelip, ‘Senin verdiğin 100 bin lira sahte, al bunu değiştir’ demiş. Bakkal parayı almış, yırtıp çöpe atmış ve manava yeni 100 bin lira vermiş. Bu işten bakkalın zararı kaç liradır?

6. Üç arkadaş lokantaya gitmiş, yemişler, içmişler, hesap 3 milyon lira tutmuş. Üç kişi ‘Herkes en iyisi birer milyon lira versin’ demişler ve öyle yapmışlar. Garson almış paraları patrona götürmüş. Patron: ‘Bunlar bizim sürekli müşterimiz, al şu 500 bin lirayı üçüne paylaştır, biraz indirim yapalım’ demiş ve garsona 500 bin lira vermiş. Garson da düşünmüş, "500 bin lira üçe bölünmez, en iyisi ben 200 bin lirayı cebe atayım, kalan 300 bin lirayı da 100′er bin lira olarak paylaştırayım" demiş ve öyle yapmış. Şimdi; Adamlar 1′er milyon lira vermişlerdi, 100′er bin liralarını geri aldıklarına göre 900′er bin lira vermiş oluyorlar. Üç kişi oldukları için 3X 900.000= 2.700.000 TL. 200 bin lira da garson da var, etti2. 900.000TL… 100 bin lira nerede?

7. Elinizde iki kefeli elektronik bir terazi ve 80 adet misket var. Bu misketlerin 79 adedi 5 gram, 1 adedi ise 10 gram. Misketlerin boyu aynı olduğundan fazla olan misket fark edilmiyor. 4 tartışta bu fazla olan misketi net olarak bulabilir misiniz?

8. Y T Y T Y T Y T : Toplam 8 tane madeni parayı, bir yazı, bir tuğra gelecek şekilde yan yana dizin. Sonra her keresinde yan yana iki paranın yerini değiştirerek 4 kerede paraları 4 tuğra 4 yazı yan yana gelecek şekilde dizin.

9. Tezcan, Emre ve Murat, bağdan erik toplamışlar. Tezcan eriklerin üçte birini, Emre kalan eriklerin üçte birini ve Murat da geri kalan eriklerin üçte birini yemiş. Artan erikleri de tekrar üçe bölüp yemişler ve hiç erik kalmamış. Üç arkadaş, en az kaç erik topladılar?

10. Yerdeki kaz, gökteki kazlara seslenmiş: "Ey yüz kazlar nereye?". Gökten bir kaz cevap vermiş: "Biz yüz değiliz, bize lazım biz kadar, bizim yarımız kadar, yarımızın yarısı, ancak seninle yüz yapar"… Gökte kaç kaz uçuyormuş?

11. Evin hanımı normal tencerede ocağa yemeği koymuş ve TV seyretmeye gitmiş. Evin büyük çocuğu şaka olsun diye annesinden gizli olarak yemeğe üç avuç tuz atmış. Onun tuz attığını gören ortanca çocuk da üç avuç tuz atmış. Bunlardan haberi olmayan en küçük çocuk da iki avuç atmış. Yemek sofraya getirildiğinde ise yemeğin tuzsuz olduğu ve yine tuz atılması gerektiği anlaşılmış. Bu ne acayip yemektir ki hâlâ tuz gerekiyor?

12. Bay X, öz oğlu, öz kızı ve kız kardeşi ile tenis oynamaktadır. 1-) En iyi oyuncunun ikiz kardeşi ile en kötü oyuncunun farkı cinsiyettendir. (İkiz kardeş de bu dört kişiden biridir). 2-) En iyi oyuncu ve en kötü oyuncu aynı yaştadır. En iyi oyuncu kimdir?

13. Gizli bir belge basına sızdırılmıştı. Suçlanan üç sekreter şunları söylediler: Canan: "Belgeyi Ayşe sızdırdı". Ayşe: "Canan doğru söylüyor" Banu: "Ben sızdırmadım…" Bu üç sekreterden en az biri yalan, en az biride doğru söylediğine göre belgeyi kim sızdırdı?

14. Bir sepette bulunan üç elma, üç çocuğa, herkese birer tane olarak verilecek. Ama sepette yine elma kalması lazım. Nasıl olur?

15. 100 milyon liramız var ve 100 tane hayvan alacağız. Kuzu: 10 milyon, Horoz: 5 milyon, Balık: 500 bin lira. Her hayvandan almamız mecbur Olduğuna göre nasıl alışveriş yaparız?

16. Nüfus sayımında nüfus memuru ve bir matematikçi arasında şu konuşma geçer: -Kaç kızınız var? -Üç. -Yaşları kaç? -Yaşlarının çarpımı 72, toplamı ise evimin kapı numarasıdır. Nüfus memuru kapıya bakar ve biraz düşündükten sonra: -Bu bilgiler yeterli değil. -En büyük kızım bilgisayar biliyor. -Şimdi oldu, teşekkürler. Kızların yaşlarını bulunuz.
17. 1-2-3-4-5-6-7-8-9 rakamlarının uygun yerlerine üç adet işareti öyle yerleştirin ki, toplamı 100 olsun.

18. İki baba ile iki oğul lokantada yemek yerler ve toplam 600 bin lira hesap öderler. Hesap edilince her birine 200 bin lira düşer. Bu nasıl mümkün olabilir?

19. Bir köprüden üç kişi geçiyor. Birisi hem köprüye basıp, hem etrafı görüp geçiyor. Birisi görüp basmadan geçiyor. Birisi de hem basmadan, hem de görmeden geçiyor. Bu nasıl oluyor?

20. İstanbul – Ankara arası yuvarlak hesapla 450 km’ dir. Saat 04.00′te İstanbul’dan Ankara’ya saatteki hızı 60 km olan bir kamyon hareket eder. Saat 08.00′de ise Ankara’dan İstanbul’a saatteki hızı 120 km olan bir otobüs hareket eder. İkisi yolda karşılaştıklarında İstanbul’a en yakın olan hangisidir?

21. Hareket halinde olan otobüste bulunan bir kişi, zıplarsa bulunduğu yere mi, biraz geriye mi düşer?

22. İkinciyi geçen kaçıncı olur?

23. Bir dükkanda 15, 16, 18, 19, 20 ve 31 litrelik 6 fıçı var. Bunlardan beşi kola ve biri gazoz fıçısı… Birinci müşteri 2 fıçı kola aldı, ikinci müşteri de birinci müşterinin aldığı miktarın tam iki katı kadar kola aldı. Gazoz fıçısı kaç litreliktir?

24. Bir kamyonun arkasında bir kova var. Yağmur yağıyor. Kova, kamyon dururken mi, hızla giderken mi daha çabuk dolar?

25. Hasan’ların bahçesinde yaşlı bir ağaç var. Her yıl 25 cm büyüyor. Hasan 8 yaşında iken yerden 160 cm yüksekliğe HASAN ismini yazdı. Hasan 12 yaşına gelince bu yazı kaç cm yükselmiş olur?

26. 121 kişilik bir askeri bölük, bir ırmağın karşısına geçmek istiyor. Yüzerek geçmek imkansız. Nehirde kayıkçılık yapan iki çocukla anlaşırlar. Bir kayık var ve kayık, ya iki çocuğu ya da bir askeri ancak taşıyabiliyor. Askerler her kıyıya geçişte bir mermi verecek. Acaba çocuklar bu işten kaç mermi kazandılar?

27. Birbirleriyle kavgalı olan iki köy, anlaşmazlıklarından dolayı aralarındaki her türlü ilişkiyi kesmişler. Bunun için de iki köyü birbirinden ayıran nehirdeki köprünün tam ortasına bir bekçi dikmişler ve köyden köye geçişi yasaklamışlar. Bekçi köprünün tam ortasında duruyor ve her iki ucu rahatlıkla görebiliyor. Köprü 4 saatte geçilebiliyor. Bekçi ise günde 22 saat nöbet tutup, sadece 2 saat uyuyor. karşı köyden bir kızı seven genç, köprüden nasıl geçebilir?

28. Irmağın bir kıyısında 10 metre, diğer kıyısında 15 metre yükseklikte iki ağaç var. Ağaçların tepesinde de birer kuş oturuyor. Irmağın genişliği 25 metre. İki kuş da aynı zamanda ırmakta yüzen bir balık görüp ileri atılarak balığa aynı zamanda ulaşıyorlar. Kuşların hızı eşit olduğuna göre, balık uzun ağacın dibinden kaç metre ilerideydi?

29. Bir babanın iki kız, üç erkek çocuğu var. Çocukların yaşları toplamı 26′dır. Erkeklerin yaş ortalaması 7′dir. Bir de kız katılırsa, ortalama 6′ya düşüyor. Bu duruma göre en küçük kızın yaşı kaçtır?

30. Kurt, 20 metre ötedeki tavşan yavrusunu gördü. Tavşan yavrusunun kaçıp kurtulabileceği orman 250 metre ilerideydi. Ana tavşan, kurdun yavruyu bırakıp kendisini yemesi için önüne doğru koştu. Kurt 1 saniye düşündü: Çok miktarda et mi, az miktarda körpe et mi?… Yavrunun hızı 540 m/dakika, kurdun hızı 600 m/dakika ne ana tavşanın hızı en az kurdun hızı kadar. Kurt hangi kararı aldı ve sonuç ne oldu?

31. Baba ölmeden önce şöyle vasiyet etti: Birinci çocuğa 1 milyar ve kalanın 1/7′sini, ikinci çocuğa 2 milyar ve kalanın 1/7′sini, üçüncü çocuğa 3 milyar ve kalanın 1/7′sini… Baba öldükten sonra çocuklar baktılar ki, hepsine eşit miktarlarda para kalmış. Çocuklar kaçar lira aldılar?

32. Otomobilinizin arka koltuğunda oğlunuz oturuyor. Elinde gaz dolu bir balon var. Çocuk balonun ipini öyle tutuyor ki balon tavana değmiyor. Bütün camlar kapalı. Sola dönüş yapıyorsunuz. Balon sola mı, sağa mı gider, ortada mı kalır, yoksa başka bir hareket mi yapar?

33. Bir odada 3 adet ampul, yanındaki diğer odada ise bu ampullere ait anahtarlar var… A) Hangi anahtar hangi ampule bağlı bilinmiyor. B) Her anahtar sadece bir ampule bağlı. C) Anahtarların açık-kapalı konumları biliniyor. D) Odalar tamamen birbirinden ayrı. E) Ampullerin olduğu odaya sadece bir kez girilebilir… Önce anahtarların olduğu odaya girip, (istediğiniz gibi anahtarları açıp kapama hakkınız var) sonra da ampullerin olduğu odaya girdikten sonra hangi ampulün hangi anahtara bağlı olduğunu söyleyebilir misiniz?

34. Bir gezgin bir çölü geçmek istiyor. Ancak çöl 6 günlük yol. Gezgin yanına istediği kadar köle alabiliyor ama her kişi ancak 4 günlük yiyecek ve su alabiliyor. Gezginin (köleler dahil) hiç kimse ölmeden çölü geçmesi için yanına kaç köle alması gerekir? (Bir ip ucu; çölü geçmesi gereken gezgin. Kölelerin ise sadece ölmemesi gerekiyor).

35. Irmağın A noktasından ırmağın akış yönünde aynı anda bir motor ile Sal hareket ediyor. Aynı anda ırmağın aşağısındaki bir B noktasından aynı tip bir başka motor, ırmağın akış yönünün tersinde hareket ediyor. Birinci motor B’ ye geldiğinde, Sal A noktasına mı, ikinci motora mı daha yakın olur?

36. ÖÖ+YY+SS=ÖYS… Her harf bir rakamı ifade eder. Bu işlemi yapın.

37. Ali bir kibrit kutusunda bir miktar kibrit buldu. Kibritlerin sayısını iki katına çıkarıp 8 kibrit aldı. Sonra kardeşi Veli geldi. O da Ali’den kalan kibritleri 2 katına çıkarıp 8 kibrit aldı. Sonra Ali’nin babası gelip mevcut kibritleri 2 katına çıkarıp 8 kibrit alınca hiç kibrit kalmadı. Kutuda ilkin kaç kibrit vardı?

38. 1, 7, 7, 7 ve 7 rakamlarını kullanarak 100 sayısını elde edebilir misiniz?

39. Fare duvardaki delikten 20 adım uzakta. Kedi fareden 5 sıçrayış uzakta. Kedinin bir sıçrayışında fare 3 adım atabiliyor. Kedinin bir sıçrayışı 10 fare adımı kadar. Kedi fareyi yakalayabilir mi?

40. Denizin dibinden sudan hafif olmak üzere aynı ağırlıkta, birinin çapı diğerinin iki katı olan iki top bırakılsa, hangi top daha çabuk su yüzeyine çıkar?

41. 1991 yılında doğum yılının rakamları toplamı yaşında olan Ali, kaç yaşındadır?

42. KEÇİ+KEÇİ+KEÇİ+KEÇİ+KEÇİ+KEÇİ+KEÇİ=SÜRÜ… Aynı harflere aynı rakamları vererek eşitliği sağlayın.

43. KUZU+KEÇİ=SÜRÜ… Aynı harflere aynı rakamları vererek eşitliği sağlayın.

44. 80 kibrit 5 küme olacak şekilde ayrılmış. Birinci kümedeki kibritlerin 1/5′ini alıp ikinci kümeye, ikinci kümedeki kibritlerin 1/5′ini alıp üçüncü kümeye, üçüncü kümedeki kibritlerin 1/5′ini alıp dördüncü kümeye, dördüncü kümedeki kibritlerin 1/5′ini alıp beşinci kümeye, beşinci kümedeki kibritlerin 1/5′ini alıp birinci kümeye ekliyoruz. Bakıyoruz ki her kümede eşit sayıda kibrit meydana gelmiş. Her kümede ilkin kaç kibrit vardı?

45. Keloğlan, köprüden geçen bir yolcuya dedi ki: "Şu köprüden her geçişte cebindeki altınların iki kat olacak. Köprüden istediğin kadar geçebilirsin. Yalnız her geçişten sonra bana 24 altın vereceksin." Yolcu kabul etti ve üçüncü geçişte altını bitti. Yolcunun ilkin kaç altını vardı?

( çözümünü bildiğiniz sorunun cevabını yorum olarak ekleyebilirsiniz )

Aramışlar da bulmuşlar:

Kazık mantık soruları [I] konusuna 28 yorum yapılmış.


Acilen yorum yazmalıyım!

 1. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. CrAcKeD4


  41. sorunun cevabı 19 sanırm çok kafa patlattım ama 1972 doğumlu olur 1991 yılında 19 yaşındadır:D

 2. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. CrAcKeD4


  29. Soru En Küçük kız 2 yaşıda olur çook büyük olan dier kız çocuğu 3 yaşındadır;D

 3. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. F471H


  4. Soru 2. Tercih ödemeler 6 ayda bir yapılıyorsa yılda 4 altın zam olur ;)

 4. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. F471H


  5. Soru 150 lira.

 5. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. F471H


  22. soru 1

 6. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. F471H


  Sıkıldım yeter :)

 7. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. Dreadlord


  1. Soru “Tavugun Kafasını ısırarak kopartır”
  3. Soru “Beni asarak öldürüceksiniz”
  13. Soru “Canan ve Ayşe Yalan söylüyor. Belgeyi canan sızdırdı. Diğer işsiz kadında dogru sölüyor :D”
  14. Soru “Cocukların birine elmayı sepetle verirsin olur biter.”
  18. Soru “Çocuk, baba ve büyük baba”
  21. Soru “Bulundugu yere düşer çünkü otobusun ivmesini kazanmıştır.”
  22. Soru “2. olur”

  F471h arkadasım adam 2. yi geciyor 1. yi deil.

  25. Soru “Yazı yukselmez cunku agaclar köklerden büyümez.”
  27. Soru “Genç, bekçi uyumaya başladıgında köprüden geçmeye başlar. 2 saat sonunda tam aksi istikamete döner. Bekçi cocugu sanki o tarafa gitmek istiomuş sanıp geri çevirir. Dolayısıyla genç gitmek istedigi yere gider :D ”

  Çogunlugu kafa karıştırma amaçlı bunların bazıları cok basit :)

 8. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. alper1454


  1. soruyu bulan olmamış:D
  çok basit tavuğun kafasını ağzıyla koparır adamlar adamın kafasını koparamaz ağzıyla:D:D:D

 9. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. alper1454


  F471H bence hiç zararı yok karı var nedn diye sorarsan adama yeni 100 bin lira vermiş zaten onda 50 bin lira vardı aslında bakkalcı kar adam zarar yaptı bakkalcı 150 bin lira var adamdada 50bin

 10. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. nurdan34


  1. tavuqun kafasını aqzına sokarak öldürür.kralda da öle büük aqaz olmadıgı için mahkum serbest kalır:D:D

  15. 1koyun+9horoz+90balık=100 hayvan
  10ytl +45ytl +45ytl =100 ytl

 11. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. nurdan34


  25. yazı gene 160cm yüksekliğindedir çnkü bitkilerdeki premier meristem yapı kök ucu ve gövde ucunda bulunur. yani agaçlar ya kökten uzar yada uçtan. yazılan yazının yüksekliği hiçbizaman deişmez. sanırım bu 2005 öss 2.bölüm biyoloji sorusuydu.

 12. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. nurdan34


  45. 21 altını vardır….

 13. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. nurdan34


  38. 7+(1/7)= 50/7
  7+7 =14
  (50/7)*(14)=100 :D:D

 14. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. nurdan34


  27.soru bekçi köprünün tam ortasında duruyor. bekçi uyuduğunda genç karşıya geçmeye başlıyor.2 saat sonra nehrin tam ortasında olur yani bekçinin yanında,bu arada bekçi uykusunu bitirmiş olup,uyandığında karşısında delikanlıyı görür,orada ne yaptığını,ne işi olduğunu,nerden geldiğini haliyle sorar.delikanlıda geldiği yerin tam tersini söyler,haliylede bekçi delikanlının köyüne dönmesini ister.ve böylecede
  karşıya geçmiş olur.

 15. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. nurdan34


  27. soru : olmadı 2 sevgili aynı anda yüzmeye başlayıp ortada buluşurlar. maksat birbirlerini görmek deil mi? ha 1 saat ha 1 dakika :D:D: aşk işte

 16. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. eakman


  4. soru
  Cevap = 1. tercih daha ekonomiktir
  Çünkü ilk yılın sonunda 2. tercih 2 altın fazla ödeme yapmış olacak. Ve de her yıl sonu bu 2 altın fazlalıkla devam ediyor :)

 17. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. mtkbs


  soruları sordun ve bizi ne durumlara soktun

 18. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. mustafa_1907


  36. 11+99+88=198

 19. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. emre67


  27 anahtar var bir terazi var terazi 3 ölçümden sonra bozuluyor.

  Anahtarın biri daha ağır nasıl buluruz

 20. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. emre67


  2. soru

  kağıdın birini alır almaz yutar geride ÖLUM yazar yediği mantıken HAYAT olur

 21. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. kakoski


  lütfen 16, sorunun cevabını istiyorum bilen acil yazsın lütfen

 22. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. vada


  10- arkadaşlar kazlar uçmazki :D

 23. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. vada


  19- birinci kişi : sağlıklı hem görebiliyor hemde yürüyebiliyor
  2.kişi:gözleri görüyor fakat ayakları sakat yere deymiyor
  3.kişi:hem sakat hemde göz görmüyor

 24. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. vada


  16-patataes yemeği bişiyordur bu yüzden patates tuzu çeker hiç tuz tadı alınmaz

 25. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. vada


  11-patataes yemeği bişiyordur bu yüzden patates tuzu çeker hiç tuz tadı alınmaz

 26. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. vada


  pardon 16. soru değil 11. sour

 27. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. ilknur


  37–ilk 7 kibrit vardı
  ali 7 yi iki katına cıkarıp 8 alınca 6 kibrit kaldı kardeşi 6*2=12 12-8=4 ve
  son olarak babası 4*2=8 8-8=0

 28. gravatar.com'a üye olarak ücretsiz gravatar alabilirsin. sadik


  22.Soru : 2. olur

Yorum yazmadan önce kuralları okuyun !

 • Yorumlardan yazarları sorumludur.
 • Yorumunu yazmak için giriş yapmalısın.
writing my research paper